Rozwód pociąga za sobą wiele zmian w naszym dotychczasowym życiu. Dla wielu małżonków rozwód oznacza rozpoczęcie nowego życia. Dlatego też, zastanawiają się oni czy możliwy jest powrót do nazwiska rodowego? Pytanie to pojawia się również wówczas, gdy małżonek, którego nazwisko przyjęte zostało przez drugiego małżonka, po rozwodzie wyraża żądanie zmiany nazwiska. W dzisiejszym wpisie omówiona zostanie zmiana nazwiska po rozwodzie.
Ile mam czasu na powrót do poprzedniego nazwiska?
Zgodnie z art. 58 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
Zobacz również: Niebieska karta – co to jest?
Jak powrócić do poprzedniego nazwiska?
Małżonek, który po rozwodzie chce powrócić do poprzedniego nazwiska powinien udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i złożyć przed jego kierownikiem oświadczenie o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Na wizytę należy przygotować dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz informację o miejscu, w którym sporządzono akt małżeństwa, jak również dacie uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Przed wizytą należy też dokonać opłaty skarbowej w wysokości 11 zł. Po przyjęciu oświadczenia, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza protokół, który podpisuje urzędnik i osoba składająca oświadczenie. Następnie protokół ten przesyłany jest do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który sporządził akt małżeństwa. Wzmianka o zmianie nazwiska umieszczona zostanie na akcie małżeństwa, zaś odpis skrócony aktu będzie zawierał aktualne nazwisko. Wówczas można używać poprzedniego nazwiska.
Zmiana nazwiska po rozwodzie – co jeśli przebywam za granicą?
Zmiana nazwiska po rozwodzie, gdy przebywamy za granicą również jest możliwa. Wówczas oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa można złożyć przed konsulem. Celem złożenia oświadczenia przed konsulem należy uiścić opłatę konsularną w kwocie 50 euro. Dodatkowo, na wizytę w konsulacie należy przygotować również odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie (czyli wzmianką o rozwodzie).
Zobacz również: Mediacja jako sposób rozwiązania sporu
Czy mogę zmienić nazwisko po upływie 3 miesięcy od rozwodu?
Zmiana nazwiska możliwa jest również po upływie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu. Taka zmiana jednak nie następuje na podstawie przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Osoba, której upłynął termin na złożenie oświadczenia o powrocie do poprzedniego nazwiska może skorzystać z administracyjnej zmiany nazwiska. W tym celu należy złożyć wniosek o zmianę nazwiska do kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i wykazać, że istnieje ważny powód przemawiający za zmianą nazwiska. Urzędnik ocenia czy rzeczywiście zachodzą podstawy przemawiające za zmianą nazwiska a następnie wydaje stosowną decyzję. Dlatego też, w przypadku chęci zmiany nazwiska po rozwodzie warto pamiętać, aby zrobić to w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.