Z uwagi na panujące w chwili obecnej w Polsce warunki atmosferyczne i obfite opady śniegu, wiele osób zadaje sobie pytanie kto odpowiada za odśnieżanie chodnika? Czy za nieodśnieżenie chodnika grozi jakaś kara? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Kto odpowiada za odśnieżanie chodnika?
Zgodnie z art. 5. ust. 1. pkt 4) Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Chodnik to zgodnie z ustawową definicją, część drogi dla pieszych przeznaczona wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch. Jeżeli więc chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia lub domu, właściciel nieruchomości ma go obowiązek odśnieżyć. Obowiązek taki nie zachodzi jeżeli pomiędzy chodnikiem a granicą działki jest pas zieleni. Wtedy spoczywa on bowiem na gminie. Co ważne, śnieg uprzątnięty przez właściciele powinien usunąć zarządca drogi.
Czy tylko właściciel odpowiada za odśnieżenie chodnika?
Warto również pamiętać, że obowiązek odśnieżenia chodnika spoczywa nie tylko na właścicielu nieruchomości. Dotyczy on również spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej w przypadku dróg położonych na terenie osiedla, właściciela lub najemców lokali (np. wejście do sklepu czy restauracji), a także zarządcy drogi.
Co grozi za nieodśnieżenie chodnika?
Nieodśnieżenie chodnika przez osobę, na której spoczywa taki obowiązek może skutkować wymierzeniem kary grzywny do 1.500 zł lub karą nagany. W przypadku, gdy na nieodśnieżonym chodniku dojdzie do wypadku konsekwencje mogą być bardziej dotkliwe. Osoba poszkodowana może bowiem dochodzić szeregu roszczeń od osoby, z której winy doszło do upadku na nieodśnieżonym chodniku.
Zobacz również: Odszkodowanie za wypadek na nieodśnieżonym chodniku
Podsumowując, właściciele nieruchomości powinni zadbać o to, aby chodniki były odśnieżone i posypane solą lub piaskiem. Warto pamiętać o tym obowiązku, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort korzystania z chodnika przez osoby przechodzące, nie narażając się jednocześnie na konsekwencje związane z niewykonaniem tego obowiązku.