Okres zimowy pomimo, że bywa piękny, potrafi być też niebezpieczny. Pod zalegającą na chodnikach warstwą śniegu niejednokrotnie kryje się lód. Chodniki są śliskie, a wtedy łatwo o wypadek. Przekonała się o tym niedawno jedna z moich klientek, która w wyniku upadku doznała poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Osoby poszkodowane w wyniku upadku na nieodśnieżonym chodniku lub drodze często nie zdają sobie sprawy z tego, że przysługuje im szereg roszczeń związanych z doznaną szkodą. Warto zatem wiedzieć jak postępować w takiej sytuacji.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, właściciel nieruchomości lub zarządca danego terenu ma obowiązek utrzymania drogi lub chodnika w stanie niezagrażającym bezpieczeństwu innych osób. Realizacja tego obowiązku w okresie zimowym polega przede wszystkim na uprzątnięciu i pozbyciu się błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń.
Kto odpowiada za drogę lub chodnik, na którym wydarzył się wypadek?
W przypadku zaistnienia wypadku na drodze lub chodniku, istotnym jest ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za jego utrzymanie. Będzie to:
- właściciel nieruchomości (w przypadku chodników, gdy prywatna nieruchomość przylega do drogi publicznej)
- spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa (droga położona na terenie osiedla)
- wójt, burmistrz lub prezydent miasta (drogi gminne i ulice)
- powiat (drogi powiatowe)
- zarząd województwa (drogi wojewódzkie)
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (drogi krajowe i autostrady)
- przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej (przystanki autobusowe i tramwajowe, torowiska)
- właściciele lub najemcy lokali (wejścia do sklepów, restauracji, punktów usługowych)
- podmiot administrujący parkingiem (parkingi samochodowe).
Często zdarza się, że część obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie utrzymania czystości i porządku powierzone zostaje zarządcy nieruchomości. Wówczas, to właśnie firma zarządzająca ponosić będzie odpowiedzialność za szkody wynikające z niedochowania przez nią obowiązków.
Jak postępować w razie wypadku na chodniku lub drodze?
Wymienione wyżej podmioty odpowiadają na zasadzie winy. Dlatego też, w przypadku zaistnienia wypadku ważne jest podjęcie wskazanych poniżej czynności. Pozwolą one osobie poszkodowanej udowodnić, że do wypadku doszło z winy bądź zaniedbania osób odpowiedzialnych za prawidłowe utrzymanie stanu chodnika lub drogi. Przede wszystkim należy:
- ustalić czy świadkiem zdarzenia były inne osoby
- poprosić świadków zdarzenia o ich dane osobowe
- poprosić świadków zdarzenia o zeznania na piśmie
- ustalić czy w miejscu zdarzenia jest monitoring
- wykonać fotografie miejsca zdarzenia w sposób pozwalający ustalić lokalizację (np. budynek urzędu)
- wezwać na miejsce zdarzenia policję lub straż miejską, która sporządzi notatkę ze zdarzenia (jest to opcjonalne)
- zgromadzić dokumentację medyczną – w tym celu należy udać się do lekarza, który opisze doznane obrażenia i sposób udzielenia pomocy medycznej
Jakie roszczenia przysługują osobie poszkodowanej?
W zależności od zakresu doznanych obrażeń ciała, osoba poszkodowana może dochodzić:
- zadośćuczynienia za ból i krzywdę doznaną w wyniku wypadku
- zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji, w tym leków, konsultacji lekarskich, zabiegów rehabilitacyjnych, dojazdów do placówek medycznych, przejazdów osób bliskich w celu odwiedzin poszkodowanego w szpitalu, sprzętu ortopedycznego, itp.
- zwrotu kosztów opieki osób trzecich
- renty w przypadku całkowitej utraty zdolności do pracy zarobkowej,
- renty uzupełniającej w przypadku częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej,
- zwrotu kosztów przygotowania do wykonywania innego zawodu,
- zwrotu utraconego zarobku w przypadku czasowej niezdolności do pracy,
- ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela na przyszłość za skutki zdarzenia mogące ujawnić się w przyszłości u poszkodowanego,
- odszkodowania za zniszczone mienie (np. ubranie, uszkodzony telefon, itp.)
Jak dochodzić swoich roszczeń?
Po zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji i ustaleniu zakresu obrażeń, należy sporządzić pisemne zgłoszenie szkody. Osoba poszkodowana powinna opisać okoliczności zdarzenia, powstałe na jej zdrowiu skutki zdarzenia oraz wskazać żądany przez nią sposób zadośćuczynienia za powstałą szkodę. Pismo to należy skierować do właściciela nieruchomości (zarządcy) lub jego ubezpieczyciela. W przypadku, odmowy przyjęcia odpowiedzialności lub wypłaty żądanych kwot, osoba poszkodowana ma prawo dochodzenia swoich roszczeń przed sądem.
Podsumowując, w przypadku upadku na chodniku lub drodze, który nastąpił z powodu niedochowania przez podmioty odpowiedzialne obowiązku uprzątnięcia i pozbycia się błota, śniegu lub lodu, osobie poszkodowanej przysługuje szereg roszczeń. Warto zatem pamiętać, jakie czynności należy podjąć po zaistnieniu zdarzenia. Pozwoli to osobie poszkodowanej skutecznie dochodzić swoich praw.