Wielu przedsiębiorców sporządzając wpis do CEiDG pomija niektóre formy prowadzonej działalności, nie wpisując właściwego dla nich kodu PKD lub rozszerza swoją działalność gospodarczą, nie dokonując zmiany wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dlatego też, warto wiedzieć, że wykonywanie działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej stanowi wykroczenie.
Co to jest działalność gospodarcza?
Działalność gospodarczą definiuje Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 poz. 646.) Zgodnie z art. 3 Ustawy, działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.
Definicja przedsiębiorcy
Zgodnie z art. 4 Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 poz. 646), przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, wykonująca działalność gospodarczą. Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Jakie są warunki podjęcia działalności gospodarczej?
Podstawowym warunkiem podjęcia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców jest złożenie wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
Czy przedmiot wykonywania działalności gospodarczej podlega wpisowi do CEiDG?
Zasady wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego określają odrębne przepisy – Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz.U. z 2018 r. poz. 647 ze zm.).
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 8) Ustawy, wpisowi do CEiDG podlega określenie przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD).
Co grozi za niezgłoszenie PKD wykonywanej działalności gospodarczej?
Zgodnie z art. 601 § 1 Kodeksu wykroczeń, kto wykonuje działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru działalności regulowanej lub bez wymaganej koncesji albo zezwolenia, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Tej samej karze podlega, kto nie dopełnia obowiązku zgłaszania do ewidencji działalności gospodarczej zmian danych objętych wpisem (art. 601 § 2 k.w.).
Przykładowo, gdy przedsiębiorca zamierza wykonywać działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu nieruchomościami wykonywanym na zlecenie (kod PKD 68.32.Z) oraz w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (kod PKD 68.31.Z) powinien dokonać wpisu obu przedmiotów wykonywanej działalności gospodarczej do CEiDG. Jeżeli natomiast przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu nieruchomościami wykonywanym na zlecenie, zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami – powinien dokonać zmiany wpisu w CEiDG poprzez dodanie nowego kodu PKD.
Wykreślenie przedsiębiorcy z CEiDG
Kara ograniczenia wolności albo grzywny to nie jedyna konsekwencja, jaka może spotkać przedsiębiorcę za nie dopełnienie wskazanych powyżej obowiązków. Zgodnie bowiem z art. 32 Ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy w przypadku, gdy wpis do CEiDG zawiera dane niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy, minister właściwy do spraw gospodarki z urzędu wzywa przedsiębiorcę do dokonania odpowiedniej zmiany w tym wpisie w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
Jeżeli przedsiębiorca, mimo wezwania, nie dokona odpowiedniej zmiany swojego wpisu, minister właściwy do spraw gospodarki może wykreślić, w drodze decyzji administracyjnej, przedsiębiorcę z CEiDG.
Mając powyższe na uwadze, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie, w którym przedmiot działalności nie został wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej poprzez wskazanie odpowiedniego kodu PKD, stanowi wykroczenie, zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny. Dodatkowo, niedopełnienie tego obowiązku może nawet skutkować wykreśleniem przedsiębiorcy z CEiDG. Dlatego też, istotne jest aby jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej lub przed rozszerzeniem działalności gospodarczej o inne formy – dokonać stosownego wpisu w CEiDG. Uchroni to przedsiębiorców od niekorzystnych dla nich skutków prawnych.