Grzywna jest jedną z kar przewidzianych w kodeksie karnym. Wymierza się ją w stawkach dziennych. Orzekając grzywnę, w wyroku Sąd określa liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki. Skazany zatem ma obowiązek zapłacić tytułem grzywny kwotę stanowiącą iloczyn ilości stawek dziennych oraz wysokości stawki. W konsekwencji, grzywna może stanowić bardzo wysoką kwotę, sięgającą nawet kilkuset tysięcy złotych. W przypadku orzeczenia wobec skazanego tej kary warto zatem zastanowić się nad instytucją rozłożenia grzywny na raty.
Kiedy Sąd może rozłożyć grzywnę na raty i na jaki okres?
Zgodnie z art. 49 k.k.w., Sąd może rozłożyć grzywnę na raty, jeżeli natychmiastowe wykonanie grzywny pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki. Rozłożenie grzywny na raty następuje na czas nieprzekraczający 1 roku.
Dodatkowo, w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, a zwłaszcza wówczas, gdy wysokość grzywny jest znaczna, można rozłożyć grzywnę na raty na okres do 3 lat.
Jak uzasadnić wniosek?
Sąd orzekając o rozłożeniu grzywny na raty bada sytuację majątkową skazanego i jego rodziny. Składając wniosek o rozłożenie grzywny na raty powinniśmy zatem wskazać na naszą sytuację majątkową. Uzasadnienie wniosku w szczególności powinno zawierać dane dotyczące faktycznych zarobków skazanego, jego sytuacji rodzinnej i osób pozostających na utrzymaniu skazanego, stanu zdrowia skazanego, wykształcenia i zawodu w powiązaniu z możliwościami zarobkowymi. Ważne jest prawidłowe zaakcentowanie we wniosku, że jednorazowe uiszczenie grzywny jest niemożliwe, gdyż spowoduje to zbyt ciężkie skutki dla skazanego lub jego rodziny.
Wypadek zasługujący na szczególne uwzględnienie to bardzo ogólne sformułowanie. Jak wskazuje się w doktrynie, chodzi tutaj o sytuacje, kiedy z uwagi na wysokość kary grzywny spłacenie jej przez skazanego w ciągu roku bez wyrządzenia jemu lub jego rodzinie zbyt ciężkich skutków nie jest możliwe.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek o rozłożenie grzywny na raty może złożyć skazany albo jego obrońca lub pełnomocnik, a także prokurator. Sąd może również wszcząć z urzędu postępowanie w przedmiocie rozłożenia kary grzywny na raty.
Kiedy można złożyć wniosek?
Przepisy nie określają terminu początkowego od kiedy wniosek może zostać złożony. Co do zasady więc, wniosek składany jest po otrzymaniu przez skazanego wezwania do uiszczenia grzywny.
Czy od wniosku należy uiścić opłatę?
Pierwszy wniosek skazanego lub jego obrońcy o rozłożenie grzywny na raty nie podlega opłacie. Co ważne, od ponownego wniosku opłata wynosi 2% od kwoty grzywny objętej wnioskiem, nie mniej jednak niż 25 zł.
Co zrobić, gdy Sąd rozpatrzy wniosek negatywnie?
Skazany, którego wniosek o rozłożenie grzywny na raty nie został przez Sąd uwzględniony, ma prawo do zaskarżenia postanowienia w drodze zażalenia.
Podsumowując, w sytuacji orzeczenia przez Sąd grzywny, której skazany ze względu na swoją sytuację finansową nie jest w stanie uiścić jednorazowo, warto skorzystać z możliwości rozłożenia grzywny na raty. Rozłożenie grzywny na raty z pewnością ułatwi bowiem skazanemu wykonanie orzeczonej wobec niego kary.