Zaparkowałeś samochód i udałeś się na zakupy, załatwić swoje sprawy lub spotkać się ze znajomymi. Po powrocie okazało się, że Twój samochód uszkodził element, który oderwał się od budynku, przy którym zaparkowałeś? Nie wiesz co teraz? Kto za to zapłaci? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu. W swojej praktyce bowiem często mam do czynienia z sytuacją, gdy samochód uszkodziła np. spadająca z dachu budynku dachówka.
Kto odpowiada za szkodę?
Zgodnie z art. 434 k.c., za szkodę wyrządzoną przez zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części odpowiedzialny jest samoistny posiadacz budowli, chyba że zawalenie się budowli lub oderwanie się jej części nie wynikło ani z braku utrzymania budowli w należytym stanie, ani z wady w budowie.
Kim jest posiadacz samoistny?
Posiadacz samoistny to każdy, kto faktycznie włada budynkiem. Ważne by władał tym budynkiem jak właściciel, chociażby nie przysługiwał mu formalny tytuł własności. Posiadacz samoistnym w rozumieniu tego przepisu będzie więc również użytkownik wieczysty. Posiadaczem samoistnym nie jest natomiast najemca czy dzierżawca.
Czym jest budowla?
Budowla w rozumieniu przepisu art. 434 k.c. to budynki i inne obiekty i urządzenia, które są efektem pracy człowieka i zostały połączone z gruntem choćby dla celów krótkotrwałych i przemijających. Przykładowo budowlą będzie mur, zapora wodna, kiosk czy pawilon.
Czym jest część budowli?
Część budowli to elementy związane z całością. Z reguły są to części składowe, np. kaloryfer, balkony, kominy i balustrady, dach. Zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego (wyrok z dnia 21 sierpnia 2014 r., sygn. akt: IV CSK 673/13), stłuczenie szyby w drzwiach wejściowych może być traktowane jako oderwanie się części budowli.
Co powinien zrobić Poszkodowany, którego samochód uległ uszkodzeniu?
Poszkodowany dochodząc odszkodowania musi wykazać:
- fakt posiadania samoistnego po stronie adresata roszczenia
- wystąpienie zdarzenia – zawalenie się budynku lub oderwanie jego części
- wystąpienie szkody
- związek przyczynowy pomiędzy szkodą a tym zdarzeniem.
Co istotne, poszkodowany nie ma obowiązku wykazać przyczyny, która spowodowała zawalenie lub oderwanie się części budowli. Wskazany przepis wprowadza bowiem domniemanie, że szkoda nastąpiła z powodu braku utrzymania budowli w należytym stanie lub wady budynku.
Ile wynosi odszkodowanie?
Wysokość odszkodowania zależna jest od zakresu szkody. Poszkodowany otrzyma zatem odszkodowanie którego kwota odpowiada kosztom naprawy uszkodzonego pojazdu.
W sytuacji, gdy Twój samochód uszkodził element budowli warto zatem wykonać dokumentację fotograficzną oraz poczynić ustalenia kto jest posiadaczem samoistnym budynku. Może nim być wspólnota mieszkaniowa, osoba fizyczna czy też gmina. Następnie należy skierować wezwanie do wypłaty odszkodowania. Z uwagi na fakt, iż podmioty te często próbują uwolnić się od odpowiedzialności – sprawę warto powierzyć kancelarii, która poprowadzi ją profesjonalnie.