W związku z postępującą epidemią koronawirusa od soboty 24 października Polska stała się strefą czerwoną. W praktyce oznacza to między innymi zakaz organizacji imprez okolicznościowych, w tym wesel. Zakaz ten ma niebagatelny wpływ na sytuację finansową wielu par młodych. Osoby te uiściły bowiem już zaliczki na poczet organizacji imprezy, która w chwili obecnej nie może się odbyć. Pojawia się pytanie czy można odzyskać pieniądze, czy muszę godzić się na zmianę terminu wesela? Odpowiedzi na nie znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Zapisy umowy
Analiza sytuacji każdej młodej pary powinna rozpocząć się od analizy treści umów zawartych z właścicielem sali, restauracji, zespołem czy fotografem. Wiele umów zawiera bowiem klauzulę tzw. “siły wyższej”, która określa przypadki możliwości rezygnacji z wykonania usługi oraz zwrot kwot wpłaconych na poczet jej wykonania.
Zwrot zadatku
Kolejno, należy również dokonać analizy czy wpłacona kwota stanowiła zadatek czy też może zaliczkę. Powyższe ma istotne znaczenie, gdyż są to dwie różne instytucje prawne. Tym samym, zastosowanie będą mieć również do nich inne przepisy. W chwili obecnej brak możliwości organizacji wesel wynika z przyczyn niezależnych zarówno od pary młodej, jak i wykonawcy danej usługi. Jeżeli zatem mamy do czynienia z zadatkiem odpowiedź na pytanie daje art. 395 k.c. Zgodnie z przywołanym przepisem, w razie rozwiązania umowy wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada.
Zwrot zaliczki
Jeżeli kwota wpłacona na poczet wykonania usługi była zaliczką to również mamy możliwość jej odzyskania. Pozwalają na to przepisy ogólne – art. 495 i 475 k.c. Mianowicie, jeśli wykonanie zobowiązania stało się niemożliwe z powodów, za które żadna ze stron nie ponosi winy, to zobowiązanie wygasa. W konsekwencji, osoba która uiściła już jakąś część kwoty, ma prawo ją odzyskać. Co więcej, osoba ta nie musi już płacić kolejnych rat.
Zmiana terminu wesela
Wielu wykonawców, nie chcąc zwracać wpłaconych kwot proponują zmianę terminu wykonania usługi. Niejednokrotnie też mamy do czynienia z narzuceniem takiej zmiany. Postępowanie to jest jednak nieprawidłowe. Młoda para nie ma obowiązku zgadzać się na zmianę terminu wykonania usługi.
Podsumowując, z uwagi na obecną sytuację panującą na terenie całej Polski młode pary, które planowały zorganizowanie swojego wymarzonego dnia właśnie w tym okresie muszą zmierzyć się nie tylko ze smutkiem, że nie będą mogły zorganizować wesela, ale również z kwestią ewentualnego odzyskania zainwestowanych środków finansowych. Warto pamiętać, że ci, którzy zdecydują się zrezygnować całkowicie z organizacji wesela mają możliwość odzyskania uiszczonych już świadczeń. Pary, które zdecydują się na przełożenie imprezy powinny zaś przystąpić do rozmów z wybranymi wykonawcami. Zmiana terminu z pewnością pomoże przedsiębiorcom w tym trudnym dla nich czasie, a z drugiej strony pozwoli młodym parom na realizację zamierzonych planów.