Wypadek w szkole może zdarzyć się każdemu dziecku. Częstą przyczyną wypadku w szkole jest niewłaściwa opieka i nadzoru nad dziećmi przez nauczycieli czy też nieodpowiedni stan pomieszczeń szkoły. Warto wiedzieć, iż w takiej sytuacji poszkodowanemu uczniowi poza odszkodowaniem z ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków przysługują również roszczenia do placówki wychowawczej z jej polisy OC. Warto więc wiedzieć kiedy i jakich roszczeń można dochodzić od szkoły.
Kiedy szkoła odpowiada za wypadek ucznia?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do zadań organu prowadzącego szkołę lub placówkę należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Nauczyciele i inni pracownicy szkoły mają obowiązek zapewnić wskazane wyżej warunki, a nadto podejmować działania umożliwiające rozwiązywanie konfliktów w zespole uczniów oraz pomiędzy uczniami a innymi członkami społeczności szkolnej. Zadania te spoczywają na pracownikach oświaty zarówno w trakcie zajęć lekcyjnych, jak również w trakcie przerwy lekcyjnej, zajęć dodatkowych, wycieczek szkolnych czy też dłuższych wyjazdów (np. zielona szkoła). Rodzice oddając swoje dzieci do szkoły powierzają bowiem opiekę nad nimi właśnie nauczycielom.
Odpowiedzialność szkoły za wypadek zachodzi więc kiedy nauczyciel lub inny pracownik szkoły nie wypełni spoczywających na nim obowiązków, a w konsekwencji dojdzie do wypadku, w którym jeden z uczniów zostanie poszkodowany.
Odpowiedzialność za wypadek ponosi zawsze organ prowadzący szkołę. W przypadku placówek publicznych będzie to zazwyczaj gmina, natomiast w przypadku placówek niepublicznych osoba fizyczna lub prawna.
Wypadek w szkole – jak postępować?
Opiekun dziecka po uzyskaniu informacji o wypadku w szkole w pierwszej kolejności powinien dążyć do wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku. W tym celu w szkole powołany zostanie zespół powypadkowy, który sporządzi protokół powypadkowy. Jeżeli dorosły uczeń lub w przypadku uczniów niepełnoletnich – jego opiekun prawny nie zgadza się z treścią ustaleń poczynionych przez zespół powypadkowy, wszelki uwagi i zastrzeżenia należy zgłosić w terminie 7 dni od otrzymania protokołu. Treść protokołu może bowiem mieć kluczowe znaczenia dla dochodzenia roszczeń od placówki.
Poza wskazaną powyżej czynnością, należy też zgromadzić wszelką dokumentację medyczną z przebiegu leczenia.
Jakie roszczenia przysługują w związku z wypadkiem w szkole?
W przypadku spełnienia przesłanek do pociągnięcia placówki do odpowiedzialności cywilnej za wypadek w szkole, poszkodowany może dochodzić szeregu roszczeń. Między innymi, poszkodowany może żądać między innymi:
- odszkodowania z tytułu kosztów leczenia
- odszkodowania z tytułu kosztów opieki
- renty
- zadośćuczynienia za ból i cierpienie psychiczne
Zobacz również: Zadośćuczynienie – co to jest i kiedy przysługuje?
W przypadku, gdy wypadek miał skutek śmiertelny, również najbliżsi członkowie rodziny mogą dochodzić:
- zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej
- zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu zmarłego.
Zobacz również: Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby
Co istotne, wysokość dochodzonych roszczeń nie jest ograniczona kwotowo. Zależy ona od rozmiaru szkody (wysokości kosztów leczenia) oraz bólu i cierpienia doznanego na skutek wypadku.
W przypadku zaistnienia wypadku w szkole warto więc ustalić czy był to nieszczęśliwy wypadek czy też doszło do niego na skutek zaniedbań nauczycieli i innych pracowników oświaty, tj. z ich winy. Pozwoli to następnie na pociągnięcie placówki do odpowiedzialności cywilnej, zaś uzyskane kwoty z pewnością przyczynią się do powrotu poszkodowanego do zdrowia oraz złagodzenia doznanego bólu i cierpienia.