Szalejąca inflacja, rosnące ceny produktów, mediów i utrzymania mieszkania powodują, że wielu rodziców samotnie wychowujących dziecko ma spore problemy z zaspokojeniem jego podstawowych potrzeb. Alimenty dotychczas otrzymywane od drugiego z rodziców nie pozwalają, jak wcześniej, pokryć comiesięcznych wydatków związanych z wyżywieniem, edukacją czy leczeniem dziecka. W tej sytuacji wielu rodziców zastanawia się czy możliwe jest podwyższenie dotychczasowych alimentów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dzisiejszym wpisie.
Kiedy można żądać podwyższenia alimentów?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego jest możliwa w razie zmiany stosunków. Zmiana wysokości alimentów może nastąpić więc wówczas, gdy alimenty te zostały już ustalone bądź prawomocnym wyrokiem bądź też ugodą.
Zobacz również: Świadczenie z funduszu alimentacyjnego
Jak rozumieć zmianę stosunków?
Zgodnie z art. 135 § 1 k.r.o., zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (dziecka) oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (rodzica). Dlatego też, zmiana stosunków powinna nastąpić właśnie w tym zakresie. Dotyczyć ona może albo potrzeb dziecka (np. rozpoczęcie edukacji) albo też możliwości zarobkowych i majątkowych rodzica (np. podjęcie lepiej płatnej pracy zarobkowej). Istotne aby zmiana ta nastąpiła w czasie po ustaleniu alimentów w pierwotnej wysokości.
Czy inflacja może być powodem do podwyższenia alimentów?
Na to pytanie należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Kwestia ta rozważona została zarówno przez judykaturę, jak i doktrynę. W związku z treścią art. 3581 § 3 k.c., według którego – w razie istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza po powstaniu zobowiązania – sąd może, po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, zmienić wysokość lub sposób spełnienia świadczenia pieniężnego, choćby było ustalone w orzeczeniu lub umowie, Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 16 kwietnia 1991 r., sygn. akt: III CZP 24/91 wyjaśnił, że również w wypadku istotnej zmiany siły nabywczej pieniądza podstawę orzekania o zmianie wysokości świadczeń alimentacyjnych może stanowić tylko art. 138 k.r.o. Żądanie bowiem zmiany wysokości świadczeń alimentacyjnych jest roszczeniem alimentacyjnym, regulujący zaś tę materię art. 138 k.r.o. jest przepisem szczególnym również w stosunku do art. 3581 k.c.
Kiedy można wystąpić z pozwem o podwyższenie alimentów?
Przepisy nie przewidują jaki czas musi upłynąć od ustalenia alimentów w dotychczasowej wysokości, aby można było wystąpić o ich podwyższenie. Kluczowe znaczenie ma wyłącznie zmiana stosunków, która może wystąpić nawet po kilku miesiącach od prawomocnego orzeczenia dotychczasowych alimentów.
Podwyższenie alimentów – co należy zrobić?
Celem podwyższenia alimentów należy wystąpić z pozwem do Sądu. Powodzenie naszej sprawy zależy w znacznej mierze od prawidłowego jej przygotowania zarówno pod względem formalnym, jak i merytorycznym. W takich sprawach bardzo istotną rolę odgrywają dowody uzasadniające zmianę stosunków, od której zależy podwyższenie alimentów. Istotne jest również uzasadnienie pozwu i wskazanie na wszystkie okoliczności dowodzące zmiany bądź w zakresie potrzeb dziecka bądź też zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica zobowiązanego do alimentacji. Dlatego też, w takich sprawach warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Osoba ta pomoże przygotować stronie materiał dowodowy a następnie w jej imieniu skonstruuje prawidłowy pod względem formalnym i merytorycznym pozew. Od tego bowiem zależy uzyskanie korzystnego dla strony wyroku.